OSL_IT3_WA_1140x600.jpg

VÍKEND V MILÁNE

Chcete stráviť perfektný víkend v Miláne? V našom krátkom sprievodcovi vám predstavíme hlavné pamiatky, ktoré v tomto meste stoja za návštevu. Tiež vám povieme, kde sa v Miláne dobre najete, a dáme tipy, ako sa pohodlne a jednoducho dostanete na všetky zaujímavé miesta. Rovnako ako väčšina talianskych miest Miláno septembra históriou a kultúrnym dedičstvom. Všetky tieto skvosty nájdete najmä v srdci mesta, tak neváhajte a vyrazte na prieskum!

Piazza del Duomo

Piazza del Duomo (Námestie katedrály) je hlavným námestím Milána. Svoje meno dostalo po milánskej katedrále Duomo, ktorá je najslávnejšou katedrálou v Miláne a zároveň najväčším kostolom v Taliansku. Námestie Piazza del Duomo je srdcom mesta nielen v geografickom zmysle, ale aj z umeleckého, kultúrneho a spoločenského hľadiska. Pokiaľ ho navštívite, rozhodne by vaše kroky mali viesť aj do katedrály Duomo, ktorá je skutočným architektonickým skvostom.

Galleria Vittorio Emanuele

Hneď vedľa námestia Piazza del Duomo nájdete nákupné centrum pod holým nebom Galleria Vittorio Emanuele, ktoré vyniká unikátnou architektúrou a výzdobou. Už na prvý pohľad vás zaujme jeho sklenená kupola a jemné detaily. Pre zaujímavosť: na podlahe tohto nákupného centra nájdete mozaiku znázorňujúcu býka. Povera hovorí, že ak chcete mať šťastie, mali by ste býkovi položiť pätu na semenníky a trikrát sa otočiť dookola. Táto povera je veľmi obľúbená. Dlaždice, ktoré tvoria býka, totiž museli byť v priebehu rokov niekoľkokrát vymenené, pretože sa veľmi rýchlo opotrebovávajú tým, ako sa na nich každý točí.

OSL_IT2_WA_1140x600.jpg

Piazza della Scala

Pokiaľ vstúpite do Galleria Vittorio Emanuel z Piazza del Duomo a prejdete ho celé až na koniec, ocitnete sa na ďalšom dôležitom milánskom námestí Piazza della Scala. Každá strana tohto námestia má svoj historický význam. Za svojim chrbtom budete mať Galleriu Vittorio Emanuele a po vašej ľavej strane sa bude nachádzať najslávnejšie milánske operné divadlo Teatro alla Scala. Pred Teatro alla Scala nájdete jednu z najstarších talianskych bánk Palazzo della Banca Commerciale Italiana a po vašej pravici uvidíte milánsku radnicu Palazzo Marino, v ktorej sa pravidelne konajú dočasné umelecké výstavy, kam je vstup zadarmo. Je to skvelá voľba pre daždivé alebo chladné dni!

Oblasť Brera

Brera je jednou z najviac trendy a historicky významných štvrtí Milána. Ide doslova o oázu umenia, v ktorej nájdete umeleckú školu, historické múzeum, galérie a taktiež ateliéry súčasného umenia. Táto mestská štvrť je plná života, elegancie a vlastnej osobitosti. Pokiaľ sa do Brery vyberiete večer, objavíte tu množstvo skvelých barov a reštaurácií, kde môžete stráviť veľmi príjemné chvíle.

OSL_IT5_WA_1140x600.jpg

Castello Sforzesco

Castello Sforzesco bolo sídlom milánskych vojvodov Sforzových. V súčasnosti je miestom, kde nájdete množstvo umeleckých zbierok a historických výstav, ktoré rozhodne stoja za návštevu. Pokiaľ však nemáte chuť na prehliadku múzea a dávate prednosť historickej architektúre, môžete bezplatne navštíviť vnútorné nádvorie zámku. Toto nádvorie totiž slúži ako priechod medzi námestím Piazza Cairoli a najväčším milánskym parkom Parco Sempione. Stačí sa iba prejsť okolo krásnej studne a pod bránami zámku a okamžite sa prenesiete do dôb dávno minulých.

OSL_IT7_WA_1140x600.jpg

„Moderné“ Miláno

Pokiaľ vás zaujíma moderná architektúra, rozhodne si nenechajte ujsť návštevu štvrte Porta Nuova, ktorá sa nachádza v blízkosti štvrte Brera. Je to jedna z najdôležitejších obchodných štvrtí mesta a veľká časť tejto novej štvrti je pešou zónou, čo vám umožní príjemnú prechádzku s možnosťou návštevy rôznych luxusných obchodov a štýlových barov. V momente, keď dôjdete na námestie Piazza Gae Aulenti a pozriete sa hore, uvidíte dve fascinujúce stavby. Prvý z nich je mrakodrap UniCredit Tower – táto najvyššia budova v Miláne vás ohromí svojou výškou aj modernosťou. Druhou úchvatnou budovou je exkluzívna obytná veža Bosco Verticale (Vertikálny les), ktorá bola navrhnutá slávnym architektom Stefanom Boerim a na ktorej nájdete 900 stromov a 9 tisíc metrov štvorcových záhrady. Celá táto moderná architektúra v štvrti Porta Nuova je naozaj pôsobivá a rozhodne stojí za to vidieť!

OSL_IT1_WA_1140x600.jpg

Vyskúšajte milánsky aperitív v Navigli

Jedným z nezabudnuteľných zážitkov, ktoré by ste si v Miláne rozhodne nemali nechať ujsť, je milánske "aperitivo". Čo to znamená? Aperitivo je skvelá tradícia, v rámci ktorej na bare zaplatíte pevnú cenu (obvykle okolo 10 EUR) za drink ak nemu dostanete aj jedlo alebo lahodné pochutiny. Niektoré podniky ponúkajú bohatý bufet, zatiaľ čo inde vám na stôl prinesú tanier s výberom lahôdok. Tento výnimočný zážitok si môžete vychutnať v baroch po celom Miláne. Medzi obľúbené oblasti, kde si v Miláne zájsť na aperitív, patria najmä Navigli, Arco della Pace a Brera.

OSL_IT4_WA_1140x600.jpg

Ako sa budete po Miláne pohybovať?

Všetky hlavné atrakcie a pamiatky Milána, ktoré sme vám predstavili, sú v dochádzkové vzdialenosti. Ak nechcete chodiť príliš pešo, využite mestskú hromadnú dopravu. Z miesta na miesto sa možno premiestniť napríklad autobusmi, metrom alebo tradičnými oranžovými električkami. V centre Milána využijete aj taxi službu alebo elektrické kolobežky a bicykle.

A čo ešte môžeme dodať na záver? Miláno je mesto, ktoré si užijete kedykoľvek počas roka. Možno by ste sa mali vyhnúť augustu, pretože niektoré tradičné miesta sú kvôli sviatkom uzavreté. A ak máte viac času, nezabudnite, že za pár hodín dôjdete k jazeru, moru, alebo do konca do Álp!

A čo nikdy nezabudnúť pribaliť do kufra? Vaše vrecúška beauty kolagénu The Solution™! Tak jednoduché, tak efektívne.