RS484_OSL_0521_54121_W-Article_1140x600 (10).jpg

TIPY NA JESENNÚ SELF-CARE

Jesenná temnota sa na nás začína podpisovať. Dni sa skracujú a my máme pocit, že prichádzame o čas. Práve preto je extrémne dôležité dopriať si čas pre seba a dobiť si baterky! Niekedy je dôležité uprednostniť samého seba, aby sme sa následne dokázali postarať o všetko a všetkých okolo nás. Self-care je jednoducho malá investícia s veľkou návratnosťou. Pre niekoho môže self-care predstavovať meditáciu, pre iného zase beh alebo čítanie knihy. Najdôležitejšie je si sľúbiť, že si ten čas nájdete rovnako, ako keď to sľúbite napríklad priateľom. A, hlavne, aby to bol prísľub, ktorý vám prinesie úžitok.

My sme si pre vás pripravili niekoľko našich obľúbených aktivít na jesennú self-care:

 • Reorganizácia domácnosti.
  Jeden z bežných daždivých dní by pre vás mohol byť znamením na upratanie zásuviek a skriniek, ktoré ste už tak dlho chceli preskladať. (nie je sa začo hanbiť, úprimne, všetci máme bordel v skriniach...) Poriadok v našich veciach totiž znamená aj poriadok v hlave, čo vedie k uvoľneniu nahromadenej energie.
 • Dohodnite si kávičkové rande s kamarátkou. 
  Jednoducho to urobte! Dni aj týždne utekajú ako voda, verte nám, nikdy neoľutujete príjemné posedenie s kamoškou. Veď nemusí trvať celú večnosť! Vyskúšajte si napríklad spoločne pripraviť naše cviklové latte.

RS1683_OSL_0622_13206_W-Article_1140x600.jpg

 • Nedeľa v domácom wellnesse! 
  Dôkladne sa naň pripravte! Vyčistite kúpeľňu, zapáľte sviečky, pustite si obľúbený playlist a dajte si príjemný kúpeľ, ktorý ukončíte 30-sekundovou ľadovou sprchou. Potom už len aplikujte masku na tvár a vlasy, pleťový krém a upravte si nechty. Tento čas pre seba určite nebudete ľutovať, a navyše, v pondelok sa budete cítiť a vyzerať sviežo a plní energie pripravení na nástrahy nového týždňa!
 • Kvetinový piatok!
  Vonku je sivo a daždivo, tak si to urobte pekné aspoň vo vnútri! Čerstvá kytica kvetov vám zaručene vyčarí úsmev na tvári. Zaslúžite si ju, tak nech vám pripomína, akí ste skvelí vždy, keď ju uvidíte!
 • Meditujte!
  Ak patríte k začiatočníkom a potrebujete pomoc s rozbehom, existuje veľa bezplatných aplikácií, ktoré vás procesom prevedú, napríklad Insight Timer! Všetkým nám značne prospieva, keď svoju hlavu odbremeníme a jednoducho len dýchame.
 • Prečítajte si knihu.
  Usaďte sa na príjemnom mieste, pripravte si šálku zeleného čaju, aplikujte si hydratačnú pleťovú masku a vstúpte do fiktívneho sveta. (telefón niekam na chvíľku zahoďte)
  - Naše knižné tipy:
  Jo Nesbø - Krvavý mesiac
  Valerie Perrin - Vymeňte kvetom vodu
  Delia Owens - Kde raky spievajú
 • Urobte si pekný filmový alebo seriálový večer. 
  Nakrájajte si zdravé chuťovky, pripravte čaj, horkú čokoládu, deky a sviečky.
  - Naše filmové tipy na jeseň:
  Najhorší človek na svete
  Ikke lov å le (Nie je dovolené sa smiať)
  - Naše tipy na seriály:
  Tunel (britsko-francúzska kriminálka)
 • Prejdite si fotografie v mobilnom telefóne a vytvorte z nich fotoknihu.
  Možno to bude prvý vianočný darček, ktorý si budete môcť vyškrtnúť zo zoznamu. Každopádne, je to zábavný spôsob, ako si pripomenúť zážitky doterajšieho roka a zároveň si upratať v telefóne.
 • Urobte niečo pekné pre druhých. Pošlite milú SMS-ku, zastavte sa u niekoho s kávou alebo niekoho pozvite na prechádzku či večeru. Takéto maličkosti môžu znamenať pre druhých veľmi veľa!
 • Napíšte si zoznam všetkého, za čo ste vďační.
  Nemusíte si ho písať na papier, stačí si ho zostaviť v mysli! Zoznam vecí, za ktoré môžeme byť vďační je vždy dlhší vtedy, keď mu venujeme plnú pozornosť. Je fajn si z času na čas to dobré pripomenúť!
 • Milo sa so sebou porozprávajte a usmejte sa na seba v zrkadle. Je nemožné, aby za jedným úsmevom nenasledoval hneď ďalší a úprimnejší.

  RS244_Anna_Saivosalmi_HH_188_W-Article_1140x600.jpg
 • Zbaľte si obed, nejaký horúci drink a vychutnajte si ich v krásnej a sviežej jesennej prírode. S priateľmi alebo bez nich.
 • Praktizujte mindfullness! Byť v prítomnom okamihu si vyžaduje tréning, no je neuveriteľne príjemné nechať všetky myšlienky v minulosti a starosti prenechať budúcnosti. Kvalita prítomného okamihu sa tak dostane na úplne inú úroveň! Neplytvajte energiou na veci, s ktorými v daný moment nemôžete nič urobiť.
 • Naplánujte si zvyšok roka a zamyslite sa nad tým doterajším. Je niečo, čo by ste chceli do konca roka stihnúť? Mali by ste sa tomu začať venovať už teraz? Alebo sa môžete rozhodnúť, že to zo svojho zoznamu vyškrtnete a presuniete do ďalšieho roka. Je to na vás.
 • Pretrieďte si šatník a zostavte si jesenné outfity.
  Určite tak objavíte veľa nových a pekných kombinácií, ktoré ste ešte nevyskúšali a zistíte, že to nové sako predsa len nepotrebujete. 😉 Vďaka prepríprave outfitov tak budú aj vaše rána menej stresujúce. Koniec koncov, všetci by sme sa mali snažiť menej stresovať, nie je to dobré pre zdravie a ani pre vašu pleť.
 • Pamätajte, že povedať niekomu NIE znamená povedať áno sebe! A je to úplne v poriadku!

  Tak starajte sa o seba a užívajte si túto peknú, jasnú a tajuplnú jeseň.