RS568_OSL_Simonsen_14537_W-Article_1140x600.jpg

Renée Toft hovorí o rannej rutine, otužovaní a novoročných predsavzatia

Bývalá dánska topmodelka a v súčasnosti spisovateľka, režisérka a psychologička Renée Toft (58) sa stala ambasádorkou Oslo Skin Lab po 8 mesiacoch užívania kolagénu The Solution.

Renée sa príliš nezaoberá svojimi pribúdajúcimi rokmi, chce skrátka vyzerať a cítiť sa čo najlepšie v každom veku. S Renée sme sa stretli, aby sme sa rozprávali o príchode nového roka a o jej záľube, ktorá prináša blaho jej telu – otužovanie v studenej vode.

RS569_OSL_Simonsen_14757_W-Article_1140x600.jpg

Máte nejakú rannú rutinu?

Úprimne povedané, žiadnu rannú rutinu veľmi nedodržujem. Môj deň začína veľmi pomaly so šálkou kávy a novinami. Niekedy idem ráno na prechádzku alebo plávať s kamarátkou. Nikdy neraňajkujem, pretože obvykle dostávam hlad až neskôr počas dňa.

Čo vám ráno prináša radosť?

Mám rada pocit pokoja vo vnútri môjho tela po prebudení pred začiatkom nového dňa. Pokoj, ktorý je v meste. Zvyčajne vstávam okolo 7:30 alebo o 8 hodine. V zime, kedy je v tejto dobe ešte tma, rada zarobím oheň v krbu a zapálim veľa sviečok.

RS574_OSL_Simonsen_14925_W-Article_1140x600.jpg

Čo pre vás znamená otužovanie? Môžete nám priblížiť jeho účinky na zdravie?

Otužovanie pre mňa predstavuje oddych, čas na relaxáciu. Často ho kombinujem so saunou, pretože v Škandinávii je bežné navštevovať plávajúce sauny, kde je prístup do vody ľahký. Pri striedaní tepla a chladu sa môžem ešte hlbšie uvoľniť a vnímať moje telo a pocity, ktoré prežívam.

Odvtedy, čo som pred mnohými rokmi začala s otužovaním, sú pre mňa typicky temné škandinávske zimy menej náročné. Kúpanie mi prináša mnoho benefitov, predovšetkým ma nabíja energiou a dobrou náladou. Pobyt vo vode blízko prírody mi prináša pocit uzemnenia a keď sa ku mne pridajú priatelia, je z toho spoločenská udalosť. Údajne je táto činnosť prospešná pre krvný obeh a dokonca pri nej je možné spáliť kalórie; podľa nedávneho prieskumu ovplyvňuje množstvo 'hnedého tuku', ktorého sa inak ťažko zbavujeme. Takže myslím, že otužovanie prináša mnoho výhod!

Dávate si nejaké novoročné predsavzatia?

Aj keď nemám vo zvyku dávať si veľa predsavzatí, veľmi sa mi páči myšlienka, že s príchodom nového roku sa človek môže - obrazne povedané - obnoviť tiež. Je skvelé mať ciele a ideály, ako napríklad cieľ prestať fajčiť, dávať viac lásky alebo predsavzatia, že sa o seba chcem viac starať.

Prečo nie? Ľudia síce rýchlo od svojich cieľov upústia, ale myslím, že to vôbec nevadí. Dôležitá je sama myšlienka, povedomie, túžba po zmene alebo rozvoju. Všetko začína uvedomením.

Akým spôsobom vítate nový rok?

31. decembra si väčšinou doprajem ľadový kúpeľ a takto sa rozlúčim so starým rokom. V posledných rokoch to už veľa s alkoholom nepreháňam, ale v minulosti bol 1. január spätý s opicou a s celodenným upratovaním konfet. Dnes prežívam prvý deň v roku o poznanie pokojnejšie, v znamení prechádzok v lese, ľadového kúpania alebo trávenia času s rodinou.