stockholm-438231.jpg

NAVŠTÍVTE STOCKHOLM

Hľadáte inšpiráciu, kam nabudúce vyraziť cez víkend? Ak ste na túto otázku prikývli, čo hovoríte na Štokholm, ktorý je v lete vďaka svojej polohe pri vode úplne ideálnou destináciou? V tomto článku vám Lina zo švédskej pobočky Oslo Skin Lab predstaví niekoľko tipov, ako si v hlavnom meste Švédska užiť ten najkrajší čas.

Ak máte v pláne čoskoro vyraziť na kratší výlet, Štokholm je naozaj perfektným cieľom!
Centrum tohto hlavného mesta Švédska leží prakticky na vode. Vďaka svojej úžasnej polohe Štokholm v lete doslova ožíva, preto je ideálnym miestom na víkendový pobyt.
Naša švédska kolegyňa Lina sa s vami podelí o niekoľko tipov, ako si v hlavnom meste Švédska užiť naozaj skvelú dovolenku.

Doprava

Doprava po centre Štokholmu je úplne jednoduchá. Môžete si tu požičať elektrobicykle, vďaka čomu si zašportujete, a navyše sa budete môcť medzi pamiatkami ľahšie presúvať z miesta na miesto. Náklady na výpožičku elektrobicykla sú na jeden deň (alebo jeden týždeň) veľmi nízke v porovnaní s inými dopravnými prostriedkami, čo je naozaj veľká výhoda.

Kultúra

Štokholm je jedným z miest s najväčším počtom múzeí na svete, takže návšteva jedného z nich je pre každého turistu nepísanou nutnosťou. Pokiaľ chcete zabrúsiť do umeleckej oblasti, dobrou voľbou je pre vás návšteva Národného múzea, ktoré je najväčším múzeum umenia vo Švédsku. Toto múzeum prešlo nedávno rozsiahlou rekonštrukciou, a tak tu môžete aktuálne vidieť ešte väčšiu časť obrovskej zbierky klasických diel. Ak vás zaujíma niečo úplne iné, zavítajte do relatívne nového múzea Paradox. Nájdete tu viac ako 70 exponátov založených na paradoxoch, ktoré vám doprajú zmes optických, interaktívnych a nečakaných zážitkov.

Brunch

Štokholm ponúka veľký výber skvelých reštaurácií, ktoré sa špecializujú na brunch rôznych druhov. Dve z mojich obľúbených miest sú Mahalo a Pom & Flora. U oboch z nich si nemôžete dopredu zarezervovať stôl - tieto podniky sa ale našťastie nachádzajú len pár stoviek metrov od seba v ulici menom Odengatan. Pokiaľ teda náhodou dorazíte do jednej z tejto reštaurácií a bude plná, môžete jednoducho pokračovať v prechádzke k druhej reštaurácii s nádejou, že tam nájdete voľný stôl.

Aktivita

Počas jari a leta získava na čoraz väčšej popularite požičiavanie kajakov. Ide o skvelý spôsob, ako robiť niečo aktívne a zároveň objavovať krásy Štokholmu z vodnej hladiny. Ak ste ešte nikdy neskúšali jazdu na kajaku, rozhodne nevadí! Výlet okolo Långholmen a Reimersholme je vhodný aj pre začiatočníkov a zvládnete ho prejsť v pokojnom a príjemnom tempe. Využite príležitosť a urobte si piknik na ktoromkoľvek zo skvelých miest, ktoré počas jazdy na kajaku nájdete!

Ak patríte k ľuďom, ktorí dávajú prednosť pobytu na súši, navštívte niektorý z Boulebar v meste. V týchto podnikoch s krásnou atmosférou si môžete zahrať pétanque, a pritom si dať niečo dobré na pitie alebo jedlo. Boulebary, ktorých nájdete v Štokholme rovno päť, sú skrátka ideálnou voľbou pre vlahé letné večery.

Celodenný výlet

stockholm-gdc852c72b_1280.jpg

Pokiaľ sa chcete bližšie zoznámiť so štokholmskými ostrovmi, nemali by ste vynechať návštevu malebného ostrova Fjäderholmarna, ktorý sa nachádza 30 minút jazdy trajektom od Štokholmu. Na tomto ostrove sa môžete prechádzať a vychutnať si krásne okolie, opaľovať sa a plávať a potom si pochutnať na vynikajúcom jedle v jednej z ostrovných reštaurácií.

Dúfame, že vám Lina pomohla a že vás inšpirovala k tomu, aby ste si v Štokholme užili naozaj skvelý pobyt!