oivindhaug _OsloSkinLab_01-11-19_0128.jpg

KOLAGÉNOVÉ DOPLNKY POKOŽKE PROSPIEVAJÚ

„Chcete, aby vaša koža fungovala tak, ako má, vyzerala zdravo, a teda aj krásne? V takom prípade by ste mali pravidelne užívať kolagénové doplnky,“ tvrdí Anne Berit Eideová z kliniky Hudpleieklinikk v Osle.

„Starnutie našej pokožky je výrazne ovplyvnené aj naším jedálničkom. Ak je v ňom príliš veľa výživovo chudobných potravín, potom môže naša pokožka starnúť rýchlejšie. A to preto, že sa kolagén v tele prestáva prirodzene tvoriť. A práve kolagén je pre hladkú, pevnú a zdravú kožu nevyhnutný,“ hovorí Anne.

Kolagén ako základný stavebný kameň

Kolagén, respektíve kolagénové vlákna sú jedným zo základných stavebných kameňov našej kože. Zaisťujú, že je pokožka hydratovaná, pevná a pružná. Vďaka tomu potom môže fungovať tak, ako má. Kolagén tvorí zhruba 80 % štruktúr, ktoré sú v našej koži prítomné. A okrem toho sa, samozrejme, vyskytuje aj v ďalších častiach nášho tela.

Keď kolagén mizne, objavujú sa vrásky

Telo si kolagén dokáže vytvárať samo. No zhruba od 25. až 30. roku života sa tvorba kolagénu začína spomaľovať. Výsledok? Na tele sa objavujú prvé vrásky. „Pokožka nie je tak perfektne vypnutá, plná, pevná, ale oslabuje sa a vznikajú prvé jemné linky. Okrem toho sa na stehnách, zadku, ale aj na pažiach objavuje celulitída. Aj tá je čiastočne spôsobená stratou kolagénu,“ popisuje Anne.

Kolagénové doplnky starnutie spomaľujú

Proces starnutia pokožky sa nedá zastaviť, no môžete ho výrazne spomaliť – zdravou výživou, ale aj kolagénovými doplnkami. „Kolagénové doplnky starnutie skutočne spomaľujú,“ popisuje Anne. Vzápätí ale dodáva, že medzi doplnkami, ktoré sú na trhu, existujú rozdiely.

Aký kolagén je ten správny?

V ľudskom tele sa kolagén vyskytuje v niekoľkých podobách. Tie najčastejšie sa označujú ako kolagén I. typu a kolagén II. typu. Typ I sa nachádza v koži, máme ho vo vlasoch a v nechtoch. Druhý typ je potom zásadnou zložkou kĺbovej tekutiny a chrupaviek. Kolagén, ktorý má pomôcť pokožke, musí byť hydrolyzovaný – laicky povedané „rozdelený“ na peptidy (krátke reťazce aminokyselín). Ak to tak je, pokožka dokáže takýto kolagén vstrebať a využiť. V opačnom prípade ho telo využije ako bežnú bielkovinu.

Prípravok The Solution™ obsahuje hydrolyzovaný kolagén I. typu a jeho pozitívne účinky na spomalenie starnutia a vzniku vrások mnohé odborné štúdie. „Na Hudpleieklinikk sme realizovali 3D skenovanie kože a boli sme prekvapení tým, aké sú výsledky skvelé. Či už sa to týka hĺbky vrások, pevnosti pokožky alebo jej odolnosti,“ uzatvára Anne.