RS534_OSL_Michelle_OTO5682_W-Article_1140x600.jpg

Antioxidanty a oxidačný stres: čo potrebujete vedieť

Aby sme lepšie pochopili ako pokožka starne, mali by sme vedieť, že existujú dva typy starnutia – vnútorné, ku ktorému dochádza prirodzene a vonkajšie, to majú na svedomí vonkajšie vplyvy.

Ako starneme, naša hladina kolagénu a kyseliny hyalurónovej klesá. Genetika a ďalšie faktory síce môžu mať na starnutie vplyv, známky starnutia sa ale obvykle začínajú objavovať zhruba od 25. roku života. Pokiaľ vystavíme našu pokožku vonkajším faktorom, urýchlime oxidačný proces v tele a tým sa môže urýchliť aj proces starnutia pokožky a prejaviť sa tak skôr a vo väčšej miere.

Návrh bez názvu.png

Vonkajšie starnutie

Vonkajšie starnutie spôsobujú tieto faktory:

 • Fajčenie
 • Nadmerný pobyt na slnku
 • Diéty
 • Výživa
 • Cvičenie
 • Časté cestovanie
 • Stres
 • Choroby a zranenia

Životný štýl, ktorý zahŕňa fajčenie, zlý výber stravy a časté nechránené vystavovanie sa slnku, môže viesť k tomu, že sa na koži objavujú známky starnutia skôr ako u človeka, ktorý sa slnku vystavuje len zriedka a prijíma dostatok živín z vyváženej stravy.

Oxidačný stres

Podľa dánskej kožnej špecialistky a Beauty expertky Michelle Ottendal dochádza k oxidačnému stresu v momente, keď je telo vystavené veľkému množstvu voľných radikálov a nie je schopné dostatočne chrániť bunky tela pomocou antioxidačnej obrany.

RS538_OSL_Michelle_OTO5843_W-Article_1140x600 (2).jpg

Tomuto javu hovoríme „metabolický paradox“: K životu potrebujeme kyslík, keď ho ale naše telo spotrebováva, tvoria sa škodlivé odpadové látky. Kyslík oxiduje a má podobné účinky ako keď jablká postupne hnijú alebo kov hrdzavie. Ako starneme, naše telo a koža čelia podobnému procesu.

Antioxidanty chránia telo pred oxidáciou. Ochraňujú tuky, bielkoviny, bunky a genetickú výbavu celého tela. Tým, že zaistíme telu dostatok antioxidantov, môžeme zabrániť starnutiu pokožky. Antioxidanty totiž chránia bunky pred oxidačným stresom.

Čo sú antioxidanty a ako ich môžeme získať?

OSL_Berries_5194_W_Article_1140_600.jpg

Antioxidanty sú molekuly, ktoré získavame vďaka správnej a vyváženej strave a dostatku vitamínov a minerálov. Chráni telo, bunky a genetickú výbavu proti oxidácii a voľným radikálom. Pokiaľ máme dostatočné množstvo antioxidantov, môžeme zabrániť oxidačnému stresu a tým aj predčasnému starnutiu.

„Je dôležité prijímať dostatok antioxidantov, buď správnou výživou alebo výživovými doplnkami.“ odporúča Ottendal. Antioxidanty môžeme nájsť v množstve druhov ovocia a zeleniny.

Lesné plody plné antioxidantov

Lesné plody ako čučoriedky, černice, maliny, jahody, brusnice a morušky sú plné antioxidantov a my v Oslo Skin Lab ich máme najradšej! Tieto bobuľoviny majú nízky obsah kalórií a vysoký obsah antioxidantov a mnoho ďalších vitamínov. Sú tak skvelou voľbou pre všetkých, ktorí sa snažia redukovať známky starnutia a zostať čo najdlhšie svieži a mladiství.

OSL-1163242160_web-article_1140x600.jpg

Vzhľadom na to, že tieto plody môžeme kúpiť čerstvé aj mrazené, je možné ich konzumovať po celý rok. Tu je pár nápadov, ako ich môžete zahrnúť do svojej stravy:

 • Pridajte ich do ovsených vločiek alebo jogurtu a dajte si super raňajky
 • Roztlačené podávajte so šľahačkou ako dezert
 • Rozmixujte ich do smoothie
 • Pripravte si tento výborný džem z chia semienok, ktorý máme naozaj radi

*Nezabudnite, že do ktoréhokoľvek receptu môžete pridať svoju dennú dávku kolagénu The Solution a vytvoriť tak super účinnú starostlivosť o vašu pokožku.