32672_oivindhaug -norvital-1200x.jpg

5 tipov, ako sa zbaviť stresu

Stres ovplyvňuje nielen našu psychiku, ale aj náš zdravotný stav. Aj naša pokožka kvôli stresu starne rýchlejšie. My vám však poradíme, ako sa ho zbaviť.

Stres ako vinník starnutia pokožky. Poradíme, ako sa ho zbaviť!

Stres ovplyvňuje nielen to, ako sa cítime (určite ste niekedy zažili stiahnutý žalúdok a ťažkosť na prsiach), ale aj výrazne urýchľuje proces starnutia pokožky. V práci nestíhate termíny, súkromný život je tiež jedná veľká naháňačka, nie je čas zastaviť sa. A hladina stresu rastie. Áno, platí, že krátkodobý stres má pozitívny vplyv na našu výkonnosť, ale stres, ktorý trvá dlho, má na naše telo i psychiku len a len negatívne dopady. A jedným z nich je aj rýchlejšie starnutie pokožky. Na opačnom póle je potom kolagén, bielkovina pleti vlastná, ktorá ju udržuje hladkú a pružnú. Je to vlastne také prirodzené „sérum proti vráskam“. Keď však oslávite 30. narodeniny, začína množstvo kolagénu v koži prirodzene klesať a nového vzniká menej a pomalšie. Výsledkom sú prvé vrásky. Ak do tohto kokteilu ešte primiešate nadbytok slnka, fajčenie, zmieňovaný stres alebo znečistenie, je starnutie rýchlejšie.

Ako z toho von? Naučte sa oddychovať. Tu je 5 tipov, ako na to:

  1. Cvičte. Pri pohybe vzniká v našom tele hormón oxytocín, ktorý znižuje stres i úzkosť. Polhodinka pohybu denne zvýši vašu odolnosť voči stresu.
  2. Meditujte. Vedeli ste, že počas meditácie rastie aktivita v tých častiach mozgu, ktoré spájame s pocitmi šťastia, a naopak, klesá v častiach, ktoré spájame so stresom?
  3. Doprajte si digitálny detox. Raz za čas vypnite počítač a mobil zavrite do skrine. Pocit, že musíte byť neustále online, totiž tiež stresuje.
  4. Spite. Spánok je najlepšia omladzovacia kúra. Ak chcete, aby bol váš spánok čo najkvalitnejší, choďte si každý deň ľahnúť v rovnaký čas a zaspávajte ideálne v temnej a chladnej miestnosti.
  5. Relaxujte. Urobte si čas na priateľov, na prechádzku v lese, prečítajte si knihu, pozrite si dobrý film. Cesta k mieru a harmónii vedie len skrz pravidelnú relaxáciu.